Макар предизвикателствата, пред които 2020 г. ни постави, нека разгледаме една интересна статистика за банковия сектор в България, която БНБ наскоро представи.
Кои са петте най-големи български банки, чиито съвкупни активи са за над 82 млрд. лв. или 2/3 от тези в страната, както и други интересни факти, предстои да разберем сега.
Сред най-големите банкови институции в страната се нареждат:
- Уникредит Булбанк с активи, възлизащи на 24.1 млрд. лв.
- Банка ДСК, която през изминалата година официално закупи „Експресбанк” и вече управлява активи за 22.8 млрд. лв.
- Обединена Българска банка с 12.7 млрд. лв.
- Пощенска банка с 12.1 млрд. лв.
- Първа инвестиционна банка с 10.7 млрд. лв.

Банĸитe в Бългapия са изпратили 2020 г. c pъcтoвe ĸaĸтo пpи oтпycнaтитe зaeми, тaĸa и в oбeмa нa нaтpyпaнитe дeпoзити, пoĸaзвa пapичнaтa cтaтиcтиĸa нa Бългapcĸaтa нapoднa бaнĸa (БHБ).
Най-високо повишение, както може да предположим, е при жилищнитe ĸpeдити – с 11.6%.
Потребителското кредитиране се измерва на 570 млн. лв., в чието число влизат и oĸoлo 110 млн. лв. бeзлиxвeни ĸpeдити, paздaдeни oт бaнĸитe c гapaнции oт дъpжaвaтa чpeз Бългapcĸaтa бaнĸa зa paзвитиe.
И макар мерките за социална изолация и ограничения, пандемията, от финансова гледна точка, възроди нов навик сред българските потребители – да плащаме безкешово все по-често.
Според последно проучване на картовите оператори става ясно, че 98% от българите притежават дебитни карти, а 40% от тях имат и кредитни, а стойността на паричните потоци, които са преминали през банковите карти, е съответно 8,3 млрд. лева и 4 млрд. лева. Удивително, нали?
Това от своя страна говори за друга тенденция – с около 10% се е увеличил броят на операциите с карти през септември 2020 г. в сравнение със същия период на 2019 г.
През 2020 г. българите са се разплащали през 5 614 терминални устройства (банкомати) и 101 738 ПОС устройства.
Обемът на сумите, движението на които е било наредено да се извърши чрез картови плащания, направени чрез терминални устройства, възлизат на 9,4 млрд. лева, а през интернет – над 2,8 млрд. лева.
Предпочитанията при притежателите на карти
Използването на дебитни карти като средство за разплащане е при пазаруване в хранителни магазини (65%), онлайн пазаруване и резервации (43%) и за плащане на сметки и пазаруване на дрехи (33%). В България те се използват най-често – 39% плащат с тях ежедневно.
Докато кредитните карти са предпочитани на първо място, когато става въпрос за онлайн пазаруване и правене на резервации (за 50% от проучените), последвани от пазаруване на храна и дрехи – съответно с 47 и 42%.
Голям процент от потребителите (58%) също така се чувстват комфортно плащайки безконтактно за суми до 50 лева.
Изложените данни по-горе очертават бъдещето при дигитализацията на финансовите услуги и промените, до които новата 2021 година ще доведе в областта на разплащанията.
Като заключение, заедно с развитието на мобилните технологии, опциите за дигитални портфейли ще са все по-актуални и предпочитани като достъпни, удобни и сигурни решения както във физическите обекти, така и онлайн, а през 2021 г. е замислено разплащанията да се осъществяват за до 10 секунди.
Какво още предстои във финансовата тематика и бъдещите тенденции в този сектор, следим с интерес!
Източник: profit.bg/ actualno.com